Erdoğan, “Kirlettik, rezil ettik” demişti; Ayder Yaylası’nı yapılaşmaya açan statü değişikliğine mahkeme “dur” dedi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kirlettik, rezil ettik” dediği Ayder Yaylası için yeni bir yargı kararı çıktı. Yaylanın koruma statüsünün değiştirilmesine karşı açılan davada mahkeme statü değişikliğine “dur” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Rize Çamlıhemşin’deki “Ayder Yaylası Doğal Sit” alanının koruma statüsünü 4 Kasım 2022’de “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil etti. Böylece bölge “turizm ve yerleşimlere izin veren alanlar” sınıfına dahil edildi. Bakanlığın yaylada yapılaşmayı artıracağı belirtilen tesciline ilişkin “olur”u ise yargıya taşındı.

Rize İdare Mahkemesi’nde görülen davada 25 Aralık 2023 tarihli bilirkişi raporunda, “statü değişikliğinin kamu yararı taşımadığına ve bölgede yapılaşmayı artıracağına” dikkat çekildi.

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Rize İdare Mahkemesi, 49 vatandaşın açtığı davada, “İşlemin uygulanması halinde, yapılaşma işlemlerine başlanabilecek olması nedeniyle telafisi güç zararların doğacağı açıktır” diyerek ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verdi.

9 Şubat tarihinde oybirliğiyle alınan kararda, statü değişikliğinin yol açacağı sorunlar şöyle özetlendi:

“Ayder Yaylası’nda hidrojeolojik açıdan ortaya çıkacak sorunlar ise belirsiz. Statü değişikliği jeoturizmi olumsuz etkileyecek. Yapılaşma dünya çapındaki nadir doğal yapısına, hayvan popülasyonlarına zarar verecek. Ekosistem ve faunayı olumsuz etkileyecek. Statü değişikliği bölgedeki konaklama, alışveriş yeri, lokanta ve otopark sayısını artıracak. Mevcut karayolunu genişletme ihtiyacı doğuracak, daha fazla katı atık ve atıksuyu üretimine neden olacak. Bu durum doğal yapının bozulmasına yol açacak. Yapılaşmanın yayılması, doğal değerlerin zarar görmesine ve sürdürülebilir turizm açısından da olumsuzluklara sebep olacak.”

“TOKİ, Ayder için 4-5 yıldır imar planı hazırlıyor”

Rize Çamlıhemşin’de bulunan Ayder yaylasında, “kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi” vaadiyle 2019 yılında TOKİ eliyle başlatılan kentsel dönüşüm ise sürüyor. Davanın avukatlarından İbrahim Demirci, BirGün’e yaptığı açıklamada, TOKİ’nin faaliyetlerine dikkat çekerek şöyle dedi:

“TOKİ, Ayder için 4-5 yıldır imar planı hazırlıyor. Ancak bir türlü yürürlük kazandırmadı. Bütünü kapsayacak bir plan yerine, Ayder içinde parsel bazında imar planları yapıyor” 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x