Etiketinde O İşareti Görürseniz Elinizden Bırakın! O kıyafetlerin satışı yasaklanacak

Teknoloji çağında giysiler de değişiyor. Ancak, bazı yeni teknolojiler insan sağlığını tehdit ediyor. “Sonsuz kimyasallar” olarak bilinen ve giysilerde yaygın olarak kullanılan kimyasallar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Özellikle su geçirmez ve leke tutmaz kumaşlarda kullanılan PFAS kimyasalları, alerjilere ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tür giysilerin tuhaf bir dokusu varsa ve paketi açıldığında kimyasal bir koku yayılıyorsa, PFAS içerme riski yüksektir. Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, bu tür giysilerin tuhaf bir doku olduğunu ve paketi açıldığında yayılan koku varsa, ürünün fazla PFAS içerebileceğini söylüyor. Bu kimyasal maddelerin alerjilere yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Birçok ülke tarafından yasaklanması gündeme gelen o kıyafetler vücut sağlığını tehdit ediyor. Satışı yasaklanması istenen kıyafetlerin detayları ortaya çıktı.

KIRIŞMAZ KUMAŞLAR

Kırışmaması için özel maddeler içeren gömlekler de kimyasallar içerir. Bu kimyasallar cilde zarar verebilir ve sadece kuru temizleme ile temizlenebilir. Bu tür giysilerden kaçınmak önemlidir.

BU ETİKETE SAHİP KIYAFETLERDEN UZAK DURUN

Hiçbir şekilde çamaşır makinesinde yıkanmaz denilen giysiler, cilde zarar verebilecek kimyasallar içerir. Bu tür giysilerden uzak durmak önemlidir. Sağlıklı Yaşam Uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu, “Sadece kuru temizleme yapılabilir olan giysileri asla almamak lazım. Hiçbir şekilde çamaşır makinesinde yıkanmaz denilen ürünleri asla tercih etmeyin” dedi.

Sağlıklı Kıyafet Nasıl Seçilir?

  • Organik ve Pamuklu: Organik ve pamuklu kumaşlardan üretilmiş giysiler, cildiniz için daha sağlıklıdır.
  • Kıyafet Etiketlerini Okuyun: Kıyafetlerin etiketlerini okuyarak hangi kumaştan üretildiklerini ve hangi kimyasalları içerdiklerini öğrenin.
  • Koku Kontrolü: Paketten çıkarılan giysilerde kimyasal bir koku varsa, satın almaktan kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x