Fatih Altaylı’dan Şevki Yılmaz’a: Fransa’da hanedan ailesi sürgün edilmedi çünkü giyotinle idam edildi, Romanoff’ların ölüleri çukura atıldı

Gazeteci Fatih Altaylı, Osmanoğlu ailesinin en yaşlı üyesi Orhan Osmanoğlu‘nun kızı Berna Osmanoğlu‘nun düğününde, Yeni Akit yazarı Şevki Yılmaz‘ın “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum. Hiçbir ülkede hanedan ailesi sürgün edilmemiştir” sözlerine işaret ederek, “Fransa’da devrimin ardından hanedan ailesi sürgün edilmedi çünkü giyotinle idam edildi. Öldürdükleri Kral ve Kraliçe’yi mi sürgün edeceklerdi! Rusya’da da Çar ailesinin, yani Romanoff’ların sürgün edilmediği doğru.

Çünkü izleri bulunamadı. Tüm aile fertleri çoluk çocuk demeden bir ormana götürülüp katledildiler ve ölüleri bir çukura toplu halde atıldı. Ailenin yaşayan tek bir ferdi bırakılmadı ki, sürgün edilsin” diye yazdı.

Avusturya’da Habsburg Hanedanı’nın 1918’de tüm aile üyeleriin sürgüne gönderildiğini kaydeden Altaylı, “Yani anlayacağınız Şevki Yılmaz’ın sözlerinin o bölümü de doğru değil. Ya bilmiyor ya uyduruyor” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Ne olmuştu?

2’nci Abdülhamit’in torunun düğününde Yeni Akit Gazetesi yazarı Şevki Yılmaz, İlber Ortaylı’nın da nikâh şahidi olduğu düğünde “Osmanlı’yı süren soysuzları lanetliyorum”  ifadelerini kullanmıştı.

Gündem olan görüntülerde, eski Refah Partili milletvekili Şevki Yılmaz’ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e “Selanik’ten gelen dönme” dedikten sonra beddua ettiği iddia edilirken, Orhan Osmanoğlu ve Diyanet personeli imam Halil Konakcı’nın da “amin” diyerek bedduaya katıldıkları görüldü. ” />

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x