Hakan Aran: Düşük limitli ihtiyaç kredileri düzenlemelerin dışında kalmalı

İş Bankası Genel Müdürü Aran, katıldığı canlı yayın programında değerlendirmelerde bulundu.

Aran, “İhtiyaç kredilerine ve kredi kartlarına bi kısıt getirilecekse bu ancak yüksek limitli olan ve lüks tüketime dönük olan harcamaları engelleyecek tedbirler olmalı” dedi.

Bloomberg HT canlı yayınında konuşan Aran, sıkı para politikasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Aran’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

* Parasal sıkılaşmayı dikkate alırken sadece faize bakmamak lazım, arasındaki makroihtiyati tedbirler ve düzenlemelerle birlikte bakıldığında ülkemizde çok sıkı bir para politikası uygulandığını ve bu politikanın da mutlaka enflasyonla mücadelede başarıyı getireceğini düşünmek lazım. Ben buna inananlardanım.

* Sıkı para politikasında faiz güçlü bir enstrüman olarak kullanılıyor ancak faizin yanında miktarsal sıkılaştırma ve seçici kredi politikalarıyla da faizin ağırlığı artılıyor.

* İlk dokuz aylık süreçte sıkı para politikasının devam etmesini öngörüyoruz. Ancak yılın son çeyreğinde Merkez Bankası enflasyon hedefini tutturacağını gördüğü zaman faiz indirimi gündeme gelebilir.

KREDİ KARTI ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

* 100 bin liraya kadar ihtiyaç kredileriyle 20 bin liraya kadar olan kredi kartı limit ve harcamaları tüm bu tartışmaların dışında tutulmalı.

* İhtiyaç kredilerine ve kredi kartlarına bi kısıt getirilecekse bu ancak yüksek limitli olan ve lüks tüketime dönük olan harcamaları engelleyecek tedbirler olmalı.

* Kredi kartı ve ihtiyaç kredilerinde düşük limitli olanlarla yüksek limitli olanları ayırarak bir düzenleme yapmak sağlıklı olur.

* KKM’den dövize dönüşler öğrenilmiş davranış kalıbına girdi. Seçim beklentileriyle alınan bir pozisyon, ancak bu bir yerel seçim. Seçim sonrasında bu beklentilerin gerçekleşmeme olasığının daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

* Dövize geçişi anlayabiliyorum, geçen sene de dolarize olduk ve bu pozisyonu alanlar haklı çıktı. Şimdi bunu yerel şeçime uyguluyorlar. Ama bunun yerel seçim olduğu ve genel seçim gibi sonuçlanmayacağını unutmamak gerekir. Büyük olasılıkla bu poziyonu alanlar kârlı çıkmayacak.

Aran, İş Bankası’nın 2023 bilançosuna ilişkin olarak “2024 yılına çok güçlü bir serbest karşılık ayırarak girdik. Özkaynak kârlılığımızı 2023 yılı gibi zor bir yılda yüzde 38,6’ya çıkardık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x