Abu Dabi’den Türkiye’de demiryolu projesi

Bloomberg’in konuyla ilgili bilgi sahibi Türk yetkililere dayandırdığı haber perşembe günü yayımlandı.
Kaynaklar, demir yolunun Yavuz Sultan Selim asma köprüsünden geçmesinin planlandığını söyledi. Köprü 2016 yılında üç milyar dolara tamamlandı ve İstanbul’un Avrupa ile Asya yakalarını birbirine bağlamak için kullanılıyor. Köprü sırasıyla 2164 metre ve 58,4 metreyle dünyanın en uzun ve en geniş geçitlerinden biri.

Kaynaklar Türkiye’nin stratejik coğrafi konumunu kullanarak Londra, Körfez ve Pekin arasında bir ticaret koridoru oluşturmak istediğini belirtiyor. Al-Monitor yorum için Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve ADQ ile temasa geçti. Bu haber 9 Eylül’de Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde duyurulan Hindistan-Orta DoğuAvrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) haberinin ardından geldi. ABD’nin aracılık ettiği proje, Hindistan’ı Orta Doğu ve Avrupa’daki pazarlara bağlayacak. Beş bin kilometrelik (3106 mil) bir mesafe boyunca demir yolu hatları ve nakliye yollarını içerecek olan bu ticaret koridoru, küresel ekonominin yarısını temsil ediyor. Hindistan ile Yunanistan arasında denizaltı elektrik kabloları ve yeşil enerji boru hatları da döşenecek. Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi de Avrupa, Afrika, Asya ile Latin Amerika’da ticareti ve bağlantıyı güçlendirmeye çalışıyor.

Türkiye ilk olarak eylül ayı ortasında G20 ve Çin’e alternatif bir plan sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Delhi Zirvesi’nde kendisine eşlik eden gazetecilere, “Türkiye olmadan koridor olmaz.” dedi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 17 Eylül’de Financial Times’a verdiği demeçte Irak, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile “önümüzdeki birkaç ay içinde” şekillenecek olan proje hakkında “yoğun müzakerelerin” sürdüğünü belirtti. Erdoğan hükümetinin daha önce çözülen bağları güçlendirmek ve yabancı yatırım çekmek için harekete geçmesiyle birlikte Türkiye ile BAE arasında son dönemde artan iş birliği ve iş ortaklıkları da söz konusu. Bloomberg’in haberine göre BAE temmuz ayında, Türkiye’nin zor durumdaki ekonomisini desteklemek için 50 milyon dolar taahhüt etti ve Abu Dabi, Ankara ile ikili ticaretin 2030 yılına kadar iki katına çıkarak 40 milyar dolara ulaşmasını umuyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x