İçgüdüsel mi Yoksa Altında Bir Anlam mı Var: Köpekler Yatmadan Önce Neden Yataklarını Tırmalar?

Köpeğinizin neden arka bahçenizde bir çukur kazmak istediğini anlamak kolaydır. Ancak aynı şeyi yatağında yapmaya çalışmasını izlemek çok daha kafa karıştırıcıdır. Patili dostlarımızın bu huyunun sebebini hiç merak ettiniz mi?

Buyurun bakalım nedenmiş…?

Satın aldığınız ürünlerde satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Onedio sorumlu değildir.

“Bu içerik marka işbirliği içeriyor olabilir.”

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/6…

Köpeğinizin yatağı, kanepeyi ya da halıyı hızlı hızlı tırmaladığını görürseniz, bu illa ki evinizden kaçmaya çalıştığı anlamına gelmez.

The Dodo Sitesi’ndeki bir makaleye göre bu alışkanlık muhtemelen köpeklerin ataları olan kurtlardan kalan bir hayatta kalma içgüdüsüdür.

Kurtlar da üzerine yatmadan önce bir yeri kazmayı sever, ancak bu davranışı yapmak doğal alanlarda daha mümkündür.

Sıcaklık düzenlemesi vahşi doğada çok önemlidir: Soğuk bir gecede, bir çukur kazmak kurtların sıcak kalmasına yardımcı olur ve dışarısı sıcak olduğunda, yüzeyi kazarak serin bir çukurda uyumak da kurtlar ve köpekler tarafından mantıkla yapılır.

Kurtlar sıcaklık açısından kendilerini rahat hissetseler bile, uyumak için bir yer kazmanın ek faydaları vardır. Sığ bir çukur onlara saklanacak bir yer verir, böylece huzur içinde uyuyabilirler.

Köpeklerin yatakları toprak yerine kumaştan yapıldığında bu eylem o kadar da faydalı değildir. Ama yine de bu, evcil hayvanların uykuya dalmaya hazırlanırken hayvani içgüdülerini tatmin etmelerini engelleyemz.

Köpeğinizin yatağını kazma alışkanlığının aslında daha iyi bir gece uykusuna yol açabilecek başka bir açıklaması daha var: rahatlık.

Bir köpek yatacağı yeri tırmaladığında, tıpkı sizin uyumadan önce yastıklarınızı kabarttığınız gibi daha rahat bir yer hazırlamaya çalışıyor olabilir.

Bu davranış köpeğinize zarar verici bir raddeye gelmediği sürece, bu kazma eylemini yaparken bulunduğu ruh hali hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Maalesef aynı şeyi köpeğinizin yatağı için söyleyemeyiz. Bu nedenle uyku öncesi saldırılara dayanabilecek bir yatağa yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Farklı köpek yatağı seçeneklerini burada bulabilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Yorumlarda buluşalımm…??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir