Vivo ve Nokia arasında 5G patent anlaşması

Vivo ve Nokia, 5G teknolojisi üzerine olan hukuk mücadelesini sonlandıran çok yıllık bir patent karşılıklı lisanslama anlaşması duyurdu. Bu anlaşma, Nokia’nın BBK Electronics markası Oppo ile benzer bir ihtilafı çözmesinden sadece birkaç hafta sonra geldi.

Anlaşma şartlarına göre, Vivo, Nokia’nın temel hücresel teknoloji patentlerine erişim sağlayacak ancak kullanımları için Nokia’ya devam eden ödemeler yapacak. Bu ödemeler, ihtilaf dönemini kapsayacak “geriye dönük” ücretleri de içerecek. İyi tarafı, bu anlaşmanın iki şirket arasındaki tüm devam eden hukuki meseleleri çözmesidir.

Vivo ve Nokia arasında 5G patent anlaşması

Bilgilendirme amacıyla, Nokia, BBK Electronics portföyü altındaki Vivo ve Oppo gibi markaların 5G kablosuz iletişim teknolojisi patentlerini ihlal ettiğini iddia ederek hukuki bir çatışma başlatmıştı. Bu durum sonunda bir dava açılmasına ve bu akıllı telefon markalarının mahkemede yenilgisine yol açtı.

Mahkeme kararının ardından Oppo, Vivo, OnePlus ve Realme, Alman pazarından çekilmek zorunda kaldı. Ancak, Oppo ve Vivo’nun Nokia ile yaptığı son 5G patent anlaşması, BBK markalarının Alman pazarına yeniden giriş yapmasının önünü açıyor. Aslında, OnePlus zaten ülke içinde en son OnePlus 12 ve 12R modellerini satmaya başladı.

Nokia Technologies Başkanı Jenni Lukander, “Vivo ile birbirimizin fikri mülkiyet haklarına karşılıklı saygı göstererek bir anlaşmaya vardığımız için mutluyuz. İşbirliğimiz aracılığıyla kullanıcılarına dünya çapında daha fazla yenilik getirmeyi dört gözle bekliyoruz,” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x